FN9233ESB-10-06
Mfr.Part #
FN9233ESB-10-06
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
Current :
10A
Factory Lead Time :
10 Weeks
Panel Thickness :
0.028 ~ 0.059 0.70mm ~ 1.50mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Total Number of Contacts :
Approval Agency :
CQC, CSA, ENEC, UL
Mount :
Panel, Snap in
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 29.40mm x 20.80mm
Voltage - Rated :
250V
Voltage - Rated AC :
250V
Current Rating :
10A
Depth :
52.3mm
Connector Style :
IEC 320-C14
Packaging :
Bulk
Height :
22.4mm
Frequency :
400Hz
Filter Type :
Filtered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Voltage - UL :
250VAC
Width :
29.9mm
Feature :
Bleed Resistor, Earth Line Choke
Termination :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)