FN680-2.5-06
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FN680-2.5-06
Manufacturer
Schaffner EMC, Inc.
Package / Case
410
Datasheet
Download
Description
LINE FILTER 250VAC 2.5A CHASS
Manufacturer :
Schaffner EMC, Inc.
Product Category :
Power Line Filter Modules
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination Style :
Quick Connect
Height :
40.3mm
Package / Case :
410
Approval Agency :
CSA, UR, VDE
Configuration :
Two Stage
Physical Dimension :
L64.8XB49.8XH40.3 (mm)/L2.551XB1.961XH1.587 (inch)
Mounting Type :
Chassis Mount
Min Operating Temperature :
-25°C
Termination :
Faston
Voltage - Rated DC :
250V
Frequency :
400Hz
Lead Free :
Lead Free
High Pot :
2000 V
Inductance :
16mH
Voltage - Rated AC :
250V
Max Operating Temperature :
100°C
Current Rating :
2.5A
Frequency - Operating :
DC~400Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Series :
FN 680
Packaging :
Tray
Max Current Rating :
2.5A
Length :
54mm
Leakage Current :
410µA
Depth :
85mm
Mount :
Chassis, Chassis Mount
Filter Type :
Single Phase
Radiation Hardening :
No
Datasheets
FN680-2.5-06
Schaffner EMC, Inc. FN680-2.5-06
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • SCHURTER
    LINE FILTER 125/250VAC 6.5A TH
  • XP Power
    EMC FILTER, CHASSIS MOUNT, ITE,
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 115/250VAC 3A CHAS
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 75VAC 7A SMD
    LINE FILTER 250VAC 3A TH