FN612B-10-06
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FN612B-10-06
Manufacturer
Schaffner EMC, Inc.
Description
LINE FILTER 250VAC 10A CHASS MNT
Manufacturer :
Schaffner EMC, Inc.
Product Category :
Power Line Filter Modules
Additional Feature :
MEDICAL VERSION; INDUCTANCE 0.45 MILLIHENRY
Frequency :
400Hz
Voltage - Rated AC :
250V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination Style :
Quick Connect
Frequency - Operating :
DC~400Hz
Capacitance :
100nF
Leakage Current (Max) :
0.02mA
Approval Agency :
CSA, ENEC, UR
Mounting Type :
Chassis Mount
Filter Type :
Single Phase
Height :
29mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Chassis, Chassis Mount
Pbfree Code :
yes
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Configuration :
Single Stage
Operating Temperature :
-25°C~100°C
Voltage - Rated DC :
250V
Physical Dimension :
L50.5XB44.5XH29.3 (mm)/L1.988XB1.752XH1.154 (inch)
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
FN 612
Packaging :
Tray
Resistance :
1MOhm
Length :
71mm
Depth :
46.6mm
Termination :
Screw
Current Rating :
10A
High Pot :
2500 V
Inductance :
450μH
Max Current Rating :
10A
Datasheets
FN612B-10-06
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • SCHURTER
    LINE FILTER 125/250VAC 6.5A TH
  • XP Power
    EMC FILTER, CHASSIS MOUNT, ITE,
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 115/250VAC 3A CHAS
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 75VAC 7A SMD
    LINE FILTER 250VAC 3A TH