FN5040-660-99
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FN5040-660-99
Manufacturer
Schaffner EMC, Inc.
Description
LINE FILTER 660A CHASSIS MOUNT
Manufacturer :
Schaffner EMC, Inc.
Product Category :
Power Line Filter Modules
Depth :
315mm
Configuration :
Single Stage
Termination :
Terminal Block
Voltage - Rated AC :
500V
Current Rating :
660A
Mount :
Chassis Mount
Termination Style :
Terminal Block
Published :
Applications :
Regenerative Motor Drive
Width :
410mm
Max Current Rating :
660A
Physical Dimension :
L645.0XB410.0XH732.0 (mm)/L25.394XB16.142XH28.819 (inch)
Series :
FN 5040
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Chassis Mount
Height :
727mm
Packaging :
Box
Operating Temperature :
-25°C~70°C
Inductance :
140μH
Max Voltage Rating (AC) :
500V
Length :
630mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Approval Agency :
cURus
Operating Frequency :
2KHz Hz
Filter Type :
Three Phase (Delta)
High Pot :
3000 V
Rated Voltage :
525V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
FN5040-660-99
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • SCHURTER
    LINE FILTER 125/250VAC 6.5A TH
  • XP Power
    EMC FILTER, CHASSIS MOUNT, ITE,
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 115/250VAC 3A CHAS
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 75VAC 7A SMD
    LINE FILTER 250VAC 3A TH