FN5040-115-87
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FN5040-115-87
Manufacturer
Schaffner EMC, Inc.
Description
LINE FILTER 115A CHASSIS MOUNT
Manufacturer :
Schaffner EMC, Inc.
Product Category :
Power Line Filter Modules
Filter Type :
Three Phase (Delta)
Length :
305mm
Published :
Voltage - Rated AC :
500V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Inductance :
500μH
Mounting Type :
Chassis Mount
Depth :
236mm
Mount :
Chassis, Chassis Mount
Operating Frequency :
3KHz Hz
Series :
FN 5040
Factory Lead Time :
10 Weeks
Packaging :
Box
Physical Dimension :
L305.0XB236.0XH495.0 (mm)/L12.008XB9.291XH19.488 (inch)
Current Rating :
115A
Max Voltage Rating (AC) :
500V
Termination Style :
Terminal Block
Configuration :
Single Stage
Max Current Rating :
115A
Rated Voltage :
525V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
High Pot :
3000 V
Termination :
Terminal Block
Applications :
Regenerative Motor Drive
Height :
257mm
Operating Temperature :
-25°C~70°C
Approval Agency :
cURus
Datasheets
FN5040-115-87
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • SCHURTER
    LINE FILTER 125/250VAC 6.5A TH
  • XP Power
    EMC FILTER, CHASSIS MOUNT, ITE,
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 115/250VAC 3A CHAS
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 75VAC 7A SMD
    LINE FILTER 250VAC 3A TH