FN5020-55-34
Mfr.Part #
FN5020-55-34
Manufacturer
Schaffner EMC, Inc.
Description
LINE FILTER 55A CHASSIS MOUNT
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Schaffner EMC, Inc.
Product Category :
Power Line Filter Modules
Filter Type :
Three Phase (Delta)
Additional Feature :
TERMINAL BLOCK OUTPUT CONNECTION
Factory Lead Time :
10 Weeks
Max Voltage Rating (AC) :
500V
Mount :
Chassis, Chassis Mount
Termination Style :
Terminal Block, Wire Leads
Voltage - Rated AC :
288V
Mounting Type :
Chassis Mount
Packaging :
Tray
Height :
203mm
yes
Approval Agency :
UL; CSA; IEC; EN
Configuration :
Single Stage
Operating Temperature :
-25°C~100°C
Ratings :
IP20
Depth :
250mm
Current Rating :
55A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
High Pot :
1000 V
Operating Frequency :
6-15kHz Hz
Length :
554mm