FN5010-270-99
Mfr.Part #
FN5010-270-99
Manufacturer
Schaffner EMC, Inc.
Description
LINE FILTER 270A CHASSIS MOUNT
Manufacturer :
Schaffner EMC, Inc.
Product Category :
Power Line Filter Modules
Termination Style :
Terminal Block
Configuration :
Single Stage
Approval Agency :
UL; VDE; EN
Applications :
Inverters, Power Drive Systems
Current Rating :
270A
Height :
470mm
Termination :
Terminal Block
Length :
420mm
Max Current Rating :
270A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Additional Feature :
INDUCTANCE 0.3 MILLI HENRY
Physical Dimension :
L420.0XB295.0XH470.0 (mm)/L16.535XB11.614XH18.504 (inch)
Operating Frequency :
50Hz Hz
Mount :
Chassis, Chassis Mount
Filter Type :
Three Phase (Delta)
Pbfree Code :
yes
Inductance :
300μH
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Rated AC :
230V
Ratings :
IP00
High Pot :
3000 V
Series :
FN 5010
Published :
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Max Voltage Rating (AC) :
400V
Packaging :
Tray
Datasheets
FN5010-270-99
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • SCHURTER
    LINE FILTER 125/250VAC 6.5A TH
  • XP Power
    EMC FILTER, CHASSIS MOUNT, ITE,
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 115/250VAC 3A CHAS
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 75VAC 7A SMD
    LINE FILTER 250VAC 3A TH