FN351-25-33
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FN351-25-33
Manufacturer
Schaffner EMC, Inc.
Description
LINE FILTER 25A CHASSIS MOUNT
Stock
32
In Stock :
32
Manufacturer :
Schaffner EMC, Inc.
Product Category :
Power Line Filter Modules
Voltage - Rated DC :
440V
Frequency - Operating :
DC~60Hz
Current Rating :
25A
Filter Type :
Three Phase (Delta)
Approval Agency :
CSA, ENEC, UR
Series :
FN 351
Published :
2008
Operating Temperature :
-25°C~85°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Width :
200mm
Configuration :
Single Stage
Factory Lead Time :
10 Weeks
Termination Style :
Terminal Block
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Chassis Mount
Capacitance :
4.4μF
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral) :
250V
High Pot :
1900 V
REACH SVHC :
No SVHC
Physical Dimension :
L200.0XB120.0XH65.0 (mm)/L7.874XB4.724XH2.559 (inch)
Inductance :
2.2 mH
Leakage Current (Max) :
28mA
Voltage - Rated AC :
440V
Packaging :
Tray
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Weight :
1.4kg
Applications :
Inverters, Power Drive Systems
Datasheets
FN351-25-33
Schaffner EMC, Inc. FN351-25-33
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • SCHURTER
    LINE FILTER 125/250VAC 6.5A TH
  • XP Power
    EMC FILTER, CHASSIS MOUNT, ITE,
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 115/250VAC 3A CHAS
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 75VAC 7A SMD
    LINE FILTER 250VAC 3A TH