FN258L-16-07
Mfr.Part #
FN258L-16-07
Manufacturer
Schaffner EMC, Inc.
Description
LINE FILTER 16A CHASSIS MOUNT
Stock
9
In Stock :
9
Manufacturer :
Schaffner EMC, Inc.
Product Category :
Power Line Filter Modules
Mount :
Chassis, Chassis Mount, Flanges
Frequency - Operating :
DC~60Hz
Voltage - Rated AC :
1.733V
Current Rating :
16A
Height :
142mm
Ratings :
IP20
Frequency :
60Hz
Length :
55mm
Termination :
Terminal Block
Configuration :
Two Stage
Depth :
55mm
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral) :
277V
Applications :
Inverters, Power Drive Systems
Operating Temperature :
-25°C~100°C
Physical Dimension :
L275.0XB55.0XH142.0 (mm)/L10.827XB2.165XH5.591 (inch)
Pbfree Code :
yes
Series :
FN 258
Voltage - Rated DC :
480V
Filter Type :
Three Phase (Delta)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Approval Agency :
CSA, ENEC, UR
Published :
2008
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Voltage Rating (AC) :
480V
Capacitance :
5.9μF
Termination Style :
Terminal Block
High Pot :
2100 V
Inductance :
3 μH
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tray
Mounting Type :
Chassis Mount
Factory Lead Time :
10 Weeks
Max Current Rating :
16A
Leakage Current (Max) :
0.8mA
Datasheets
FN258L-16-07
Schaffner EMC, Inc. FN258L-16-07
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • SCHURTER
    LINE FILTER 125/250VAC 6.5A TH
  • XP Power
    EMC FILTER, CHASSIS MOUNT, ITE,
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 115/250VAC 3A CHAS
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 75VAC 7A SMD
    LINE FILTER 250VAC 3A TH