FN2450F-20-61
Mfr.Part #
FN2450F-20-61
Manufacturer
Schaffner EMC, Inc.
Description
LINE FILTER 250VAC 20A CHASS MNT
Stock
113
In Stock :
113
Manufacturer :
Schaffner EMC, Inc.
Product Category :
Power Line Filter Modules
Resistance :
1MOhm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Leakage Current (Max) :
0.52mA
Published :
2014
Series :
FN 2450
Physical Dimension :
L93.0XB51.0XH38.0 (mm)/L3.661XB2.008XH1.496 (inch)
Termination :
Screw
Factory Lead Time :
10 Weeks
Frequency :
400Hz
Packaging :
Box
Depth :
103mm
Length :
51mm
Max Current Rating :
20A
Operating Temperature :
-25°C~100°C
Height :
38mm
High Pot :
1100 V
Voltage - Rated AC :
250V
Mounting Type :
Chassis Mount
Configuration :
Single Stage
Approval Agency :
CSA, ENEC, UR
Termination Style :
Terminal Block
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current Rating :
20A
Mount :
Chassis Mount, Screw
Filter Type :
Single Phase
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductance :
940μH
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Frequency - Operating :
DC~400Hz
Datasheets
FN2450F-20-61
Schaffner EMC, Inc. FN2450F-20-61
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • SCHURTER
    LINE FILTER 125/250VAC 6.5A TH
  • XP Power
    EMC FILTER, CHASSIS MOUNT, ITE,
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 115/250VAC 3A CHAS
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 75VAC 7A SMD
    LINE FILTER 250VAC 3A TH