FN2410-45-33
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FN2410-45-33
Manufacturer
Schaffner EMC, Inc.
Description
LINE FILTER 250VAC 45A CHASS MNT
Stock
21
In Stock :
21
Manufacturer :
Schaffner EMC, Inc.
Product Category :
Power Line Filter Modules
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Length :
93mm
Series :
FN 2410
Voltage - Rated AC :
250V
Configuration :
Single Stage
Mount :
Chassis, Chassis Mount
Packaging :
Tray
Height :
130mm
Max Current Rating :
45A
Filter Type :
Single Phase
Frequency :
400Hz
Factory Lead Time :
10 Weeks
Pbfree Code :
yes
Approval Agency :
CSA, ENEC, UR
Frequency - Operating :
DC~400Hz
Ratings :
IP20
Mounting Type :
Chassis Mount
Wire/Cable Gauge :
6 AWG
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Terminal Block
Current Rating :
45A
Operating Temperature :
-25°C~100°C
Physical Dimension :
L108.0XB93.0XH76.0 (mm)/L4.252XB3.661XH2.992 (inch)
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
2005
Termination Style :
Terminal Block
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Rated DC :
250V
High Pot :
1100 V
Depth :
158mm
Width :
93mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Leakage Current :
3.4mA
Datasheets
FN2410-45-33
Schaffner EMC, Inc. FN2410-45-33
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • SCHURTER
    LINE FILTER 125/250VAC 6.5A TH
  • XP Power
    EMC FILTER, CHASSIS MOUNT, ITE,
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 115/250VAC 3A CHAS
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 75VAC 7A SMD
    LINE FILTER 250VAC 3A TH