FN2200B-400-99
Mfr.Part #
FN2200B-400-99
Description
LINE FILTER 1.2KVDC 400A CHASS
Stock
27
In Stock :
27
Voltage - Rated DC :
1200V 1.2kV
Configuration :
Single Stage
Physical Dimension :
L300.0XB140.0XH110.0 (mm)/L11.811XB5.512XH4.331 (inch)
HTS Code :
Voltage - Rated :
1.2kV
Termination Style :
Terminal Post
Max Current Rating :
400A
Applications :
Photovoltaic Inverter
Current Rating :
400A
Width :
140mm
Termination :
Quick Connect
Max Voltage Rating (DC) :
1.2kV
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tray
REACH SVHC :
No SVHC
Approval Agency :
cURus, ENEC
Height :
110mm
Depth :
416mm
Ratings :
IP20
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Type :
DC
Length :
190mm
Mount :
Chassis, Chassis Mount, Screw
Series :
FN 2200
Published :
2009
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Number of Functions :
1
Datasheets
FN2200B-400-99
Schaffner EMC, Inc. FN2200B-400-99
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • SCHURTER
    LINE FILTER 125/250VAC 6.5A TH
  • XP Power
    EMC FILTER, CHASSIS MOUNT, ITE,
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 115/250VAC 3A CHAS
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 75VAC 7A SMD
    LINE FILTER 250VAC 3A TH