FN2090A-12-06
Mfr.Part #
FN2090A-12-06
Description
LINE FILTER 110/250VAC 12A CHASS
Stock
11
In Stock :
11
Max Current Rating :
12A
Depth :
113.5mm
Frequency :
400Hz
Length :
57.5mm
High Pot :
2000 V
Inductance :
4mH
Voltage - Rated AC :
110V 250V
Width :
56mm
Current Rating :
12A
Frequency - Operating :
DC~400Hz
Published :
2008
Applications :
Safety
Physical Dimension :
L94.0XB56.0XH45.4 (mm)/L3.701XB2.205XH1.787 (inch)
Leakage Current (Max) :
0.08mA
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Operating Temperature :
-20°C~100°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
45.4mm
Datasheets
FN2090A-12-06
Schaffner EMC, Inc. FN2090A-12-06
  • SCHURTER
    LINE FILTER 125/250VAC 6.5A TH
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 115/250VAC 3A CHAS
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 75VAC 7A SMD
    LINE FILTER 250VAC 3A TH