FN2090-16-06
Mfr.Part #
FN2090-16-06
Description
LINE FILTER 110/250VAC 16A CHASS
Stock
58
In Stock :
58
Frequency :
400Hz
Depth :
113.5mm
Current Rating :
16A
Resistance :
220kOhm
Length :
57.5mm
REACH SVHC :
No SVHC
Frequency - Operating :
DC~400Hz
High Pot :
2000 V
Radiation Hardening :
No
Leakage Current :
1.02mA
Inductance :
4mH
Mount :
Chassis, Chassis Mount
Voltage - Rated AC :
110V 250V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-20°C~100°C
Published :
2003
Tray
Voltage - Rated DC :
250V
Width :
57.5mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
1μF
Height :
45.4mm
Max Current Rating :
16A
Pbfree Code :
yes
Wire/Cable Gauge :
16 AWG
Additional Feature :
INDUCTANCE 4 MILLIHENRY
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Datasheets
FN2090-16-06
Schaffner EMC, Inc. FN2090-16-06
  • SCHURTER
    LINE FILTER 125/250VAC 6.5A TH
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 115/250VAC 3A CHAS
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 75VAC 7A SMD
    LINE FILTER 250VAC 3A TH