FN2090-10-06
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FN2090-10-06
Manufacturer
Schaffner EMC, Inc.
Description
LINE FILTER 110/250VAC 10A CHASS
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Schaffner EMC, Inc.
Product Category :
Power Line Filter Modules
Filter Type :
Single Phase
Packaging :
Tray
Radiation Hardening :
No
Mount :
Chassis, Chassis Mount
Length :
57.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
470nF
Current Rating :
10A
Leakage Current :
670μA
Termination Style :
Quick Connect
Configuration :
Two Stage
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Mounting Type :
Chassis Mount
Width :
57.5mm
Physical Dimension :
L94.0XB56.0XH45.4 (mm)/L3.701XB2.205XH1.787 (inch)
Pbfree Code :
yes
Frequency - Operating :
DC~400Hz
Depth :
113.5mm
Termination :
Solder
Wire/Cable Gauge :
18 AWG
High Pot :
2000 V
Height :
45.4mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Frequency :
400Hz
Resistance :
330kOhm
Series :
FN 2090
REACH SVHC :
No SVHC
Inductance :
8mH
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature :
-20°C~100°C
Voltage - Rated DC :
250V
Max Current Rating :
10A
Voltage - Rated AC :
110V 250V
Additional Feature :
INDUCTANCE 8 MILLIHENRY
Approval Agency :
CE, CSA, ENEC, UR
Published :
2003
Datasheets
FN2090-10-06
Schaffner EMC, Inc. FN2090-10-06
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • SCHURTER
    LINE FILTER 125/250VAC 6.5A TH
  • XP Power
    EMC FILTER, CHASSIS MOUNT, ITE,
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 115/250VAC 3A CHAS
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 75VAC 7A SMD
    LINE FILTER 250VAC 3A TH