FN2080-12-06
Mfr.Part #
FN2080-12-06
Description
LINE FILTER 110/250VAC 12A CHASS
Stock
73
In Stock :
73
Power Line Filter Modules
Wire/Cable Gauge :
16 AWG
Frequency :
400Hz
Configuration :
Two Stage
Physical Dimension :
L130.5XB56.0XH45.4 (mm)/L5.138XB2.205XH1.787 (inch)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
57.5mm
Additional Feature :
INDUCTANCE 3.25 MILLIHENRY
Depth :
45.4mm
Capacitance :
1μF
Voltage - Rated DC :
250V
Series :
FN 2080
High Pot :
1100 V
Resistance :
220kOhm
Operating Temperature :
-25°C~100°C
Mount :
Chassis, Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Pbfree Code :
yes
Width :
57.5mm
Termination :
10 Weeks
Ratings :
IP20
Inductance :
3.25mH
RoHS Status :
RoHS Compliant
Weight :
750g
Leakage Current :
400μA
Published :
2005
Current Rating :
12A
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Frequency - Operating :
DC~400Hz
Voltage - Rated AC :
110V 250V
Quick Connect
Max Current Rating :
12A
Length :
57.5mm
Packaging :
Tray
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
FN2080-12-06
Schaffner EMC, Inc. FN2080-12-06
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • SCHURTER
    LINE FILTER 125/250VAC 6.5A TH
  • XP Power
    EMC FILTER, CHASSIS MOUNT, ITE,
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 115/250VAC 3A CHAS
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 75VAC 7A SMD
    LINE FILTER 250VAC 3A TH