FN2070-36-08
Mfr.Part #
FN2070-36-08
Description
LINE FILTER 110/250VAC 36A CHASS
Stock
30
In Stock :
30
Power Line Filter Modules
Capacitance :
2.2μF
Frequency - Operating :
DC~400Hz
Operating Temperature :
-25°C~100°C
Additional Feature :
INDUCTANCE 1.23 MILLIHENRY
High Pot :
1100 V
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Physical Dimension :
L130.5XB56.0XH45.4 (mm)/L5.138XB2.205XH1.787 (inch)
Max Current Rating :
36A
Depth :
45.4mm
Mount :
Chassis, Chassis Mount
Series :
FN 2070
Current Rating :
36A
Voltage - Rated DC :
250V
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Mounting Type :
Chassis Mount
Height :
45.4mm
Termination Style :
Threaded Post (M4)
Approval Agency :
CSA, ENEC, UR
Voltage - Rated AC :
110V 250V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
No
Inductance :
1.23mH
Length :
57.5mm
Leakage Current :
400μA
Filter Type :
Single Phase
Frequency :
400Hz
REACH SVHC :
No SVHC
Termination :
Stud
Width :
57.5mm
Configuration :
Two Stage
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Published :
2009
Resistance :
220kOhm
Datasheets
FN2070-36-08
Schaffner EMC, Inc. FN2070-36-08
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • SCHURTER
    LINE FILTER 125/250VAC 6.5A TH
  • XP Power
    EMC FILTER, CHASSIS MOUNT, ITE,
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 115/250VAC 3A CHAS
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 75VAC 7A SMD
    LINE FILTER 250VAC 3A TH