FN2030-10-06
Mfr.Part #
FN2030-10-06
Description
LINE FILTER 250VAC 10A CHASS MNT
Stock
196
In Stock :
196
Voltage - Rated DC :
250V
Mount :
Chassis, Chassis Mount, Flanges
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Configuration :
Single Stage
Factory Lead Time :
10 Weeks
Frequency :
400Hz
Published :
2003
RoHS Status :
RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Frequency - Operating :
DC~400Hz
Current Rating :
10A
Width :
54mm
Additional Feature :
INDUCTANCE 8 MILLIHENRY
Series :
FN 2030
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
High Pot :
1100 V
Voltage - Rated AC :
250V
Operating Temperature :
-25°C~100°C
Termination Style :
Quick Connect
REACH SVHC :
No SVHC
Depth :
54mm
Resistance :
680kOhm
Inductance :
8mH
Leakage Current :
730μA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Wire/Cable Gauge :
18 AWG