FN2010-20-06
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FN2010-20-06
Manufacturer
Schaffner EMC, Inc.
Description
LINE FILTER 250VAC 20A CHASS MNT
Stock
11
In Stock :
11
Manufacturer :
Schaffner EMC, Inc.
Product Category :
Power Line Filter Modules
Capacitance :
220nF
REACH SVHC :
No SVHC
Depth :
85mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Approval Agency :
CSA, ENEC, UR
Series :
FN 2010
Filter Type :
Single Phase
Configuration :
Single Stage
Max Current Rating :
20A
Published :
2005
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Frequency - Operating :
DC~400Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Leakage Current :
400μA
Termination :
Quick Connect
Physical Dimension :
L64.8XB49.8XH30.3 (mm)/L2.551XB1.961XH1.193 (inch)
Operating Temperature :
-25°C~100°C
Radiation Hardening :
No
Mount :
Chassis, Chassis Mount
Inductance :
600μH
Mounting Type :
Chassis Mount
Current Rating :
20A
Wire/Cable Gauge :
14 AWG
Packaging :
Tray
Termination Style :
Quick Connect
Pbfree Code :
yes
Height :
30.3mm
Voltage - Rated DC :
250V
Ratings :
IP20
Width :
54mm
Resistance :
1MOhm
Length :
54mm
High Pot :
2000 V
Voltage - Rated AC :
250V
Additional Feature :
INDUCTANCE 0.6 MILLIHENRY
Frequency :
400Hz
Datasheets
FN2010-20-06
Schaffner EMC, Inc. FN2010-20-06
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • SCHURTER
    LINE FILTER 125/250VAC 6.5A TH
  • XP Power
    EMC FILTER, CHASSIS MOUNT, ITE,
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 115/250VAC 3A CHAS
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 75VAC 7A SMD
    LINE FILTER 250VAC 3A TH