FMP300JR-73-470R
Mfr.Part #
FMP300JR-73-470R
Description
RES 470 OHM 5% 3W AXIAL
Metal Film
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Construction :
Cylindrical
Size / Dimension :
0.197Diax0.610L 5.00mmx15.50mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Working Voltage :
750V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Axial
Lead Diameter :
0.8 mm
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Factory Lead Time :
25 Weeks
Packing Method :
TR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
470Ohm
Lead Length :
33mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±5%
Max Power Dissipation :
3W
Datasheets
FMP300JR-73-470R
YAGEO FMP300JR-73-470R
FIXED RESISTOR, 470Ohm, Metal Film,