FMP300JB-73-1R1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FMP300JB-73-1R1
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.1 OHM 5% 3W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
3W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.197Diax0.610L 5.00mmx15.50mm
Tolerance :
±5%
Package / Case :
Axial
Feature :
Flame Proof, Safety
Composition :
Metal Film
Packaging :
Bulk
Resistance :
1.1Ohm
Number of Terminations :
2
Series :
FMP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
FMP300JB-73-1R1
YAGEO FMP300JB-73-1R1
1.1Ohm, 3W, Metal Film,