FMP300FRF73-180K
Mfr.Part #
FMP300FRF73-180K
Description
RES 180K OHM 1% 3W AXIAL
Through Hole Resistors
Packing Method :
TR
Max Power Dissipation :
3W
Military Standard :
Not
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Diameter :
0.8 mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Power Rating :
3W
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Working Voltage :
750V
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Length :
33mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
Cylindrical
Size / Dimension :
0.197Diax0.610L 5.00mmx15.50mm
Resistance :
180kOhm
Datasheets
FMP300FRF73-180K
YAGEO FMP300FRF73-180K
FIXED RESISTOR, 180kOhm, Metal Film,