FMP200JR-52-18R
Mfr.Part #
FMP200JR-52-18R
Description
RES 18 OHM 5% 2W AXIAL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
2W
Resistance :
18ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Metal Film
Working Voltage :
500V
Packing Method :
TR
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.154Diax0.354L 3.90mmx9.00mm
Feature :
Flame Proof, Safety
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Package / Case :
Axial
Lead Diameter :
0.55 mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tolerance :
±5%
Construction :
Cylindrical
Datasheets
FMP200JR-52-18R
YAGEO FMP200JR-52-18R
FIXED RESISTOR, 18Ohm, Metal Film,