FMG.0B.307.CLWD42Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FMG.0B.307.CLWD42Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 7POS GOLD
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Solder
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Finish :
Chrome
Shell Material :
Brass
Orientation :
G
Connector Type :
Plug, Male Pins
Fastening Type :
Push-Pull
Feature :
Backshell, Lanyard
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Ratings :
IP50
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Packaging :
Bulk
Cable Opening :
0.126 ~ 0.165 (3.20mm ~ 4.20mm)
Series :
0B
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
Copper
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Mount :
Free Hanging
Number of Positions :
7
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Current Rating :
2.5A
Color :
Silver
Shell Size - Insert :
307
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 7 Positions Solder Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FMG.0B.307.CLWD42Z Overview
FMG.0B.307.CLWD42Z Features
0B series
FMG.0B.307.CLWD42Z Applications
There are a lot of LEMO
FMG.0B.307.CLWD42Z Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER