FMF3WSFRF73-5R6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FMF3WSFRF73-5R6
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 5.6 OHM 1% 3W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Size / Dimension :
0.197Diax0.610L 5.00mmx15.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
FMF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Metal Film
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
3W
Feature :
Flame Proof, Safety
Number of Terminations :
2
Resistance :
5.6Ohm
Package / Case :
Axial
Datasheets
FMF3WSFRF73-5R6
YAGEO FMF3WSFRF73-5R6
5.6Ohm, 3W, Metal Film,