FMBC-A91G-J012
Mfr.Part #
FMBC-A91G-J012
Manufacturer
SCHURTER
Package / Case
100
Datasheet
Download
Description
LINE FILTER 480/520VAC 100A CHAS
Stock
4
In Stock :
4
Series :
FMBC NEO
Length :
240mm
Width :
90mm
Max Current Rating :
100A
Filter Type :
Three Phase (Delta)
Current Rating :
100A
Termination :
Terminal Block
Number of Conductors :
3
Package / Case :
100
Additional Feature :
INDUCTANCE 1.2 MILLIHENRY
Ratings :
IP20
Voltage - Rated AC :
480V 520V
Operating Temperature :
-25°C~100°C
Weight :
4.989516kg
Max Voltage Rating (AC) :
520V
Factory Lead Time :
13 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Vendor Undefined
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Chassis Mount
Published :
2011
Approval Agency :
cURus, ENEC, VDE
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Inductance :
L1 - 1.2mH, L2 - 13μH
Termination Style :
Terminal Block
Mount :
Chassis Mount, Flanges
Datasheets
FMBC-A91G-J012
SCHURTER FMBC-A91G-J012
Catalog related products
    LINE FILTER 125/250VAC 6.5A TH
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 115/250VAC 3A CHAS
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 75VAC 7A SMD
  • Schaffner EMC, Inc.
    LINE FILTER 250VAC 3A TH