FLKD-16FGMS-GCP-215
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FLKD-16FGMS-GCP-215
Manufacturer
Amphenol LTW
Description
CONN PLUG MALE 16P GOLD SLDR CUP
Stock
7
In Stock :
7
Manufacturer :
Amphenol LTW
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Material, Plating :
Copper Alloy, Chrome
Number of Positions :
16
Shielding :
Shielded
Current Rating (Amps) :
6A
Voltage - Rated :
300V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
FLO K
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Chrome
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
G
Insert Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Cable Opening :
0.256 ~ 0.264 (6.50mm ~ 6.70mm)
Fastening Type :
Push-Pull
Termination :
Solder Cup
Packaging :
Bulk
Feature :
Backshell, Cable Clamp
Connector Type :
Plug, Male Pins
Color :
Silver
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Applications :
Industrial, Instrumentation, Medical, Testing Equipment and Measurement, Telecommunications
Shell Size - Insert :
D-16
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Factory Lead Time :
6 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Amphenol LTW FLKD-16FGMS-GCP-215
Plug, Male Pins Copper Alloy Free Hanging (In-Line) 16 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull