FLKC-16FGMS-GCP-213
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FLKC-16FGMS-GCP-213
Manufacturer
Amphenol LTW
Description
CONN PLUG MALE 16P GOLD SLDR CUP
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Amphenol LTW
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Industrial, Instrumentation, Medical, Testing Equipment and Measurement, Telecommunications
Shell Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Solder Cup
Current Rating (Amps) :
1.5A
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions :
16
Series :
FLO K
Connector Type :
Plug, Male Pins
Insert Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Backshell Material, Plating :
Copper Alloy, Chrome
Fastening Type :
Push-Pull
Shell Finish :
Chrome
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size - Insert :
C-16
Color :
Silver
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
6 Weeks
Voltage - Rated :
150V
Orientation :
G
Contact Material :
COPPER ALLOY
Feature :
Backshell, Cable Clamp
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Cable Opening :
0.228 ~ 0.240 (5.80mm ~ 6.10mm)
Amphenol LTW FLKC-16FGMS-GCP-213
Plug, Male Pins Copper Alloy Free Hanging (In-Line) 16 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull