FLE-131-01-G-DV
Mfr.Part #
FLE-131-01-G-DV
Description
CONN RCPT 62POS 0.05 GOLD SMD
Stock
191
In Stock :
191
Headers, Receptacles, Female Sockets
Body Breadth :
0.131 inch
Contact Type :
Female Socket
Reference Standard :
UL, CSA
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
IEC Conformance :
No
Published :
2009
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Insulation Height :
0.172 4.37mm
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
No
3.00μin 0.076μm
Mixed Contacts :
Length :
39.5mm
Number Of PCB Rows :
2
Height :
4.36mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Insertion Force-Max :
.417 N
Filter Feature :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Finish - Mating :
Gold
Additional Feature :
E.L.P., TIGER BEAM CONTACT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Conductors :
ONE
Connector Type :
Receptacle
REACH SVHC :
No SVHC
Withdrawl Force-Min :
.417 N
Reliability :
COMMERCIAL
Style :
Board to Board or Cable
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Fastening Type :
Push-Pull
Width :
3.33mm
Pbfree Code :
yes
Housing Color :
Black
Housing Material :
Plastic
PCB Contact Row Spacing :
3.81 mm
Current Rating (Amps) :
2A per Contact
DIN Conformance :
Number of Positions :
62
2
Total Number of Contacts :
62
Plating Thickness :
10μin
Lead Free :
Lead Free
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Contact Resistance :
15mOhm
Durability :
100 Cycles
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Packaging :
Bulk
Termination :
Solder
Datasheets
FLE-131-01-G-DV
Samtec, Inc. FLE-131-01-G-DV
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Surface Mount Bulk Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 62 Positions Female Socket