FLE-127-01-H-DV-P
Mfr.Part #
FLE-127-01-H-DV-P
Description
CONN RCPT 54POS 0.05 GOLD SMD
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
3 Weeks
Number of Positions :
54
Packaging :
Tube
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Square
Insulation Color :
Receptacle
HTS Code :
Current Rating (Amps) :
2A per Contact
Surface Mount
Feature :
Pick and Place
Insulation Height :
0.172 4.37mm
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Contact Type :
Female Socket
ECCN Code :
EAR99
ROHS3 Compliant
Datasheets
FLE-127-01-H-DV-P
Samtec, Inc. FLE-127-01-H-DV-P
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 54 Positions Female Socket