FLE-127-01-G-DV-P-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FLE-127-01-G-DV-P-TR
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN RCPT 54POS 0.05 GOLD SMD
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Series :
FLE
Connector Type :
Receptacle
Mounting Type :
Surface Mount
Additional Feature :
TAPEandREEL,METAL PICKandPLACE PAD
Gender :
FEMALE
Plating Thickness :
10μin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish Thickness - Post :
3.00μin 0.076μm
Insulation Height :
0.172 4.37mm
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Number of Positions :
54
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Number of Positions Loaded :
All
Feature :
Pick and Place
PCB Contact Row Spacing :
3.81 mm
Durability :
100 Cycles
Contact Material :
Phosphor Bronze
Factory Lead Time :
3 Weeks
Contact Type :
Female Socket
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Contact Shape :
Square
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number Of PCB Rows :
2
Reference Standard :
UL, CSA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Style :
Board to Board or Cable
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Reliability :
COMMERCIAL
Termination :
Solder
Number of Rows :
2
HTS Code :
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Fastening Type :
Push-Pull
Current Rating (Amps) :
2A per Contact
Insulation Color :
Black
Total Number of Contacts :
54
Body Breadth :
0.131 inch
Pbfree Code :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
ECCN Code :
EAR99
Body Length or Diameter :
1.355 inch