FLBD-10FGMS-GCP-214
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FLBD-10FGMS-GCP-214
Manufacturer
Amphenol LTW
Description
CONN PLUG MALE 10P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
Amphenol LTW
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Cable Opening :
0.244 ~ 0.283 (6.20mm ~ 7.20mm)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Current Rating (Amps) :
8A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
FLO B
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Backshell Material, Plating :
Copper Alloy, Chrome
Connector Type :
Plug, Male Pins
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Silver
Factory Lead Time :
6 Weeks
Termination :
Solder Cup
Orientation :
G
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Push-Pull
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Packaging :
Bulk
Shell Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
D-10
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Industrial, Instrumentation, Medical, Testing Equipment and Measurement, Telecommunications
Feature :
Backshell, Cable Clamp
Number of Positions :
10
Shell Finish :
Chrome
Voltage - Rated :
450V
Amphenol LTW FLBD-10FGMS-GCP-214
Plug, Male Pins Copper Alloy Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FLBD-10FGMS-GCP-214 Overview
FLBD-10FGMS-GCP-214 Features
FLO B series
FLBD-10FGMS-GCP-214 Applications
There are a lot of Amphenol LTW
FLBD-10FGMS-GCP-214 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER