FLA.2S.310.CLAC42
Mfr.Part #
FLA.2S.310.CLAC42
Description
CONN CIRC PLUG 10P GOLD SLDR CUP
Current Rating :
7A
Cable Opening :
0.126 ~ 0.165 (3.20mm ~ 4.20mm)
Shell Size - Insert :
310
Number of Positions :
10
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Solder Cup
Datasheets
FLA.2S.310.CLAC42
Plug, Female Sockets and Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 10 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk Keyed Push-Pull
FLA.2S.310.CLAC42 Overview
FLA.2S.310.CLAC42 Features
2S series
FLA.2S.310.CLAC42 Applications
There are a lot of LEMO
FLA.2S.310.CLAC42 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER