FLA.2S.305.CLAC42Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FLA.2S.305.CLAC42Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN CIRC PLUG 5P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
2S
Cable Opening :
0.126 ~ 0.165 (3.20mm ~ 4.20mm)
Mount :
Free Hanging
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
5
Contact Material :
Brass, Bronze
Termination :
Solder Cup
Shell Size - Insert :
305
Contact Finish - Mating :
Gold
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Ratings :
IP50
Connector Type :
Plug, Female Sockets and Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
Keyed
Shielding :
Shielded
Color :
Silver
Current Rating :
13A
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Feature :
Backshell
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Fastening Type :
Push-Pull
Shell Finish :
Chrome
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Material :
Brass
Plug, Female Sockets and Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 5 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk Keyed Push-Pull
FLA.2S.305.CLAC42Z Overview
FLA.2S.305.CLAC42Z Features
2S series
FLA.2S.305.CLAC42Z Applications
There are a lot of LEMO
FLA.2S.305.CLAC42Z Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER