FLA.1S.302.CLAC42
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FLA.1S.302.CLAC42
Manufacturer
LEMO
Description
CONN CIRC PLUG 2P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Wire/Cable Gauge :
20 AWG
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Ratings :
IP50
Cable Opening :
0.126 ~ 0.165 (3.20mm ~ 4.20mm)
Termination :
Solder Cup
Shell Size - Insert :
302
Orientation :
Keyed
Shell Material :
Brass
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Silver
Mount :
Free Hanging
Pbfree Code :
yes
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
1s
Shielding :
Shielded
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Number of Positions :
2
Contact Material :
Brass, Bronze
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Current Rating :
15A
Contact Gender :
Male
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Fastening Type :
Push-Pull
Feature :
Backshell
Shell Finish :
Chrome
Connector Type :
Plug, Female Sockets and Male Pins
Datasheets
FLA.1S.302.CLAC42
Plug, Female Sockets and Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 2 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk Keyed Push-Pull
FLA.1S.302.CLAC42 Overview
FLA.1S.302.CLAC42 Features
1S series
FLA.1S.302.CLAC42 Applications
There are a lot of LEMO
FLA.1S.302.CLAC42 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER