FLA.1S.302.CLAC37
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FLA.1S.302.CLAC37
Manufacturer
LEMO
Description
CONN CIRC PLUG 2P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Packaging :
Bulk
Color :
Silver
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Free Hanging
Contact Material :
Brass, Bronze
Series :
1s
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Solder Cup
Cable Opening :
0.126 ~ 0.146 (3.20mm ~ 3.70mm)
Number of Positions :
2
Fastening Type :
Push-Pull
Shell Size - Insert :
302
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Shell Finish :
Chrome
Ratings :
IP50
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Current Rating :
15A
Shell Material :
Brass
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Plug, Female Sockets and Male Pins
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Orientation :
Keyed
Feature :
Backshell
Datasheets
FLA.1S.302.CLAC37
Plug, Female Sockets and Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 2 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk Keyed Push-Pull
FLA.1S.302.CLAC37 Overview
FLA.1S.302.CLAC37 Features
1S series
FLA.1S.302.CLAC37 Applications
There are a lot of LEMO
FLA.1S.302.CLAC37 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER