FLA.0S.304.CLAC42
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FLA.0S.304.CLAC42
Manufacturer
LEMO
Description
CONN CIRC PLUG 4P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Pbfree Code :
yes
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Size - Insert :
304
Fastening Type :
Push-Pull
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Solder Cup
Shell Finish :
Chrome
Contact Material :
Brass, Bronze
Shell Material :
Brass
Feature :
Backshell
Orientation :
Keyed
Contact Plating :
Gold, Nickel
Contact Gender :
Male
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Current Rating :
7A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Ratings :
IP50
Cable Opening :
0.126 ~ 0.165 (3.20mm ~ 4.20mm)
Connector Type :
Plug, Female Sockets and Male Pins
Number of Positions :
4
Series :
0S
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Shielding :
Shielded
Color :
Silver
Mount :
Free Hanging
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
FLA.0S.304.CLAC42
Plug, Female Sockets and Male Pins Brass Free Hanging (In-Line), Right Angle 4 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk Keyed Push-Pull
FLA.0S.304.CLAC42 Overview
FLA.0S.304.CLAC42 Features
0S series
FLA.0S.304.CLAC42 Applications
There are a lot of LEMO
FLA.0S.304.CLAC42 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER