FKP1U004704C00JSSD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FKP1U004704C00JSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
FKP 1 470 pF 2000 VDC 6x12.5x18
Stock
200
In Stock :
200
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
Termination :
PC Pins
Brand :
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Maximum Operating Temperature (°C) :
100
Number of Pins :
2 Pin
Product Type :
Film Capacitors
Height - Seated (Max) :
0.492 (12.50mm)
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Product Length (mm) :
18(Max)
Size Code :
7124
Dielectric :
PP
Positive Tolerance :
5%
Negative Tolerance :
5%
Diameter :
Product Weight (g) :
1.848
Reach Compliance Code :
Compliant
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Pitch :
15 mm
Seated Plane Height (mm) :
12.5(Max)
Min Operating Temperature :
-55 °C
Applications :
Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
ECCN (US) :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Voltage :
2000VDC|700VAC
Size / Dimension :
0.709 L x 0.236 W (18.00mm x 6.00mm)
Type :
Pulse
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Width :
6 mm
Height :
12.5 mm
Tolerance :
5%
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Surface Mount :
No
Mounting :
Through Hole
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Package :
Bulk
Product Depth (mm) :
6(Max)
HTS Code :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Product Height (mm) :
12.5(Max)
Terminal Pitch (mm) :
15
Depth :
6 mm
Product Category :
Terminal Shape :
Wire
Length :
18 mm
Voltage Rating - DC :
2000V (2kV)
Terminal Pitch :
15 mm
Termination Style :
Radial
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000 V
Lead Length (mm) :
6
Size (mm) :
18 X 6 X 12.5
Product Status :
Active
Packing Method :
Bulk
Subcategory :
Capacitors
Number of Terminals :
2
Wire Form :
Straight
Lead Spacing :
15 mm
Lead Diameter :
800 µm
Voltage Rating - AC :
700V
Capacitance Value :
470pF
Lead Diameter (mm) :
0.8
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Series :
FKP 1
RoHS :
Compliant
Rated (AC) Voltage (URac) :
700 V
Packaging :
Max Operating Temperature :
100 °C
Ratings :
AEC-Q200
Product :
AC and Pulse Film Capacitors
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Construction :
Plastic Rectangular Can
Lead Style :
Straight
Capacitance :
470 pF
Package / Case :
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 700
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Features :
Datasheets
FKP1U004704C00JSSD
Introducing Film Capacitors WIMA FKP1U004704C00JSSD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2 Pin, Mounting Type:Through Hole, Voltage:2000VDC|700VAC, Type:Pulse, Operating Temperature:-55°C ~ 105°C, Package / Case:Radial, FKP1U004704C00JSSD pinout, FKP1U004704C00JSSD datasheet PDF, FKP1U004704C00JSSD amp .Beyond Film Capacitors WIMA FKP1U004704C00JSSD ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.