FKN2L60FBU
Mfr.Part #
FKN2L60FBU
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Description
TRIAC, 600V, 1.5A, TO-92
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
5 mA
Product Status :
Obsolete
Configuration :
Single
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
9A, 10A
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
1.5 A
Triac Type :
Logic - Sensitive Gate
Supplier Device Package :
TO-92-3
Package :
Bulk
Series :
Current - Hold (Ih) (Max) :
10 mA
Voltage - Off State :
600 V
Package / Case :
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5 V