FKM-75KT-73-68R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FKM-75KT-73-68R
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 68 OHM 10% 3/4W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Composition :
Wirewound
Resistance :
68Ohm
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Packaging :
Tape and Box (TB)
Size / Dimension :
0.142Diax0.390L 3.60mmx9.90mm
Feature :
Flame Proof, Fusible, Safety
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Package / Case :
Axial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
20 Weeks
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Series :
FKM
Number of Terminations :
2
Datasheets
FKM-75KT-73-68R
YAGEO FKM-75KT-73-68R
68Ohm, 0.75W 3/4W, Wirewound,