FK28X5R1A335KR006
Mfr.Part #
FK28X5R1A335KR006
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial
Description
CAP CER 3.3UF 10V X5R RADIAL
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
X5R
Capacitance :
3.3μF
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
JESD-609 Code :
e2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Package / Case :
Radial
Factory Lead Time :
12 Weeks
Voltage - Rated :
10V
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Series :
FK
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Lead Pitch :
5.0038mm
Dielectric Material :
Ceramic
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±10%
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
Lead/Base Style :
Kinked
Datasheets
FK28X5R1A335KR006
TDK Corporation FK28X5R1A335KR006
FK 3.3μF 10V Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial