FK28C0G2A471JN000
Mfr.Part #
FK28C0G2A471JN000
Description
CAP CER 470PF 100V C0G RADIAL
Stock
500
In Stock :
500
Temperature Characteristics Code :
C0G
Length :
4mm
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
100V
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Size Code :
1610
Dielectric Material :
Ceramic
Width :
2.5mm
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Terminal Pitch :
5mm
Tolerance :
±5%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Surface Mount :
No
Published :
2013
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Multilayer :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
470pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Size / Dimension :
0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Packaging :
Bulk
Series :
FK
Datasheets
FK28C0G2A471JN000
TDK Corporation FK28C0G2A471JN000
FK 470pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial