FK28C0G1H562JN006
Mfr.Part #
FK28C0G1H562JN006
Description
CAP CER 5600PF 50V C0G RADIAL
JESD-609 Code :
e2
Tolerance :
±5%
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
5600pF
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Box (TB)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Datasheets
FK28C0G1H562JN006
TDK Corporation FK28C0G1H562JN006
FK 5600pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial