FK28C0G1H103JN006
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FK28C0G1H103JN006
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 50V C0G RADIAL
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
JESD-609 Code :
e2
Factory Lead Time :
12 Weeks
Size / Dimension :
0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Dielectric Material :
Ceramic
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
50V
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitance :
10000pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial
Series :
FK
Datasheets
FK28C0G1H103JN006
TDK Corporation FK28C0G1H103JN006
FK 10000pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial