FK28C0G1H102JN000
Mfr.Part #
FK28C0G1H102JN000
Description
CAP CER 1000PF 50V C0G RADIAL
Tolerance :
±5%
Multilayer :
No
Size / Dimension :
0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Pitch :
5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Published :
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Bulk
Surface Mount :
No
Width :
2.5mm
Voltage - Rated :
50V
Factory Lead Time :
20 Weeks
HTS Code :
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
JESD-609 Code :
e3
Length :
4mm
Capacitance :
1000pF
Series :
FK
Terminal Shape :
Wire
Ceramic
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Datasheets
FK28C0G1H102JN000
TDK Corporation FK28C0G1H102JN000
FK 1000pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial