FK26X7R2J223K
Mfr.Part #
FK26X7R2J223K
Description
CAP CER 0.022UF 630V X7R RADIAL
Size / Dimension :
0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm
Temperature Coefficient :
X7R
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
3.5mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Surface Mount :
No
Length :
5.5mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
Wire
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Terminal Pitch :
5mm
Published :
Voltage - Rated :
630V
Tolerance :
±10%
Multilayer :
No
Capacitance :
0.022µF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630V
Datasheets
FK26X7R2J223K
TDK Corporation FK26X7R2J223K
FK 0.022μF 630V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial