FK26X7R1H474KN006
Mfr.Part #
FK26X7R1H474KN006
Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R RADIAL
e2
Surface Mount :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tape and Box (TB)
HTS Code :
Multilayer :
No
Width :
3.5mm
Size / Dimension :
0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Terminal Pitch :
5mm
Capacitance :
0.47µF
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Terminal Shape :
Wire
Temperature Characteristics Code :
X7R
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X7R
Length :
5.5mm
Datasheets
FK26X7R1H474KN006
TDK Corporation FK26X7R1H474KN006
FK 0.47μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial