FK26X5R1A685KN000
Mfr.Part #
FK26X5R1A685KN000
Description
CAP CER 6.8UF 10V X5R RADIAL
Tin/Copper (Sn/Cu)
Multilayer :
No
Terminal Pitch :
5mm
Ceramic
Surface Mount :
No
Capacitance :
6.8μF
ECCN Code :
EAR99
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Width :
3.5mm
Temperature Coefficient :
X5R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Temperature Characteristics Code :
X5R
Size / Dimension :
0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm
Size Code :
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Voltage - Rated :
10V
JESD-609 Code :
e2
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Factory Lead Time :
40 Weeks
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Length :
5.5mm
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±10%
Datasheets
FK26X5R1A685KN000
TDK Corporation FK26X5R1A685KN000
FK 6.8μF 10V Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial
FK26X5R1A685KN000 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm.This coefficient equals X5R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
FK26X5R1A685KN000 Features
a size/dimension of 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm