FK26X5R0J106MR006
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FK26X5R0J106MR006
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10UF 6.3V X5R RADIAL
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
X5R
JESD-609 Code :
e2
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Tolerance :
±20%
Size Code :
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
6.3V
Packing Method :
Ammo Pack
Size / Dimension :
0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Number of Terminations :
2
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Terminal Pitch :
5mm
Dielectric Material :
Ceramic
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Radial
Temperature Characteristics Code :
X5R
Multilayer :
yes
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Capacitance :
10μF
Packaging :
Tape and Box (TB)
Width :
3.5mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Factory Lead Time :
8 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
FK
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
5.5mm
Datasheets
FK26X5R0J106MR006
TDK Corporation FK26X5R0J106MR006
FK 10μF 6.3V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial
FK26X5R0J106MR006 Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X5R.
FK26X5R0J106MR006 Features
a size/dimension of 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm