FK26C0G2J391JN006
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FK26C0G2J391JN006
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 390PF 630V C0G RADIAL
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
No
Packaging :
Tape and Box (TB)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Voltage - Rated :
630V
Terminal Shape :
Wire
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
390pF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Size / Dimension :
0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm
Length :
5.5mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
C0G
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
3.5mm
Multilayer :
No
Packing Method :
Ammo Pack
JESD-609 Code :
e2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size Code :
Package / Case :
Radial
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Series :
FK
HTS Code :
Terminal Pitch :
5mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Datasheets
FK26C0G2J391JN006
TDK Corporation FK26C0G2J391JN006
FK 390pF 630V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial